Domowa elektrownia słoneczna - dom z ogrodem

fotowoltaika koszalin

I ciepłym światłem w ogrodzie

W dobie globalnego ocieplenia klimatu, gdy poszukujemy alternatywnych źródeł ciepła jedną z możliwości staje się fotowoltaika. Widok paneli słonecznych na dachu domu czy innych budynków na działkach już nie dziwi. Panele słoneczne t

Domowa elektrownia słoneczna - dom z ogrodem fotowoltaika koszalin
o już stały widok nie tylko w miastach i miasteczkach, ale również na wsiach czy w osadach. Darmowa energia słońca aż kusi, żeby ją wykorzystać dla potrzeb gospodarstw domowych. Ona, oprócz energii wiatru, po prostu jest. Czy nam się to podoba czy nie. Słońce świeci zawsze, czasem schowa się za chmury, ale gdy wyjdzie całą swoją energię oddaje Ziemi. Dobrodziejstwo, dzięki któremu istnieje życie na naszej planecie. Niezbędny składnik dla roślin, oceanów, lasów. Grządek kapusty i marchewki. Zwierząt i ludzi. Wykorzystując panele słoneczne oszczędzamy prąd produkowany przez fabryki prądu - elektrownie. Zasilane wodą, której coraz bardziej nam brakuje. Rozwój i postęp techniczny w tym wypadku działa na naszą- ludzkości korzyść. Choć patrząc na działania człowieka- największego chyba szkodnika naszej planety- trochę rehabilituje nas jako gatunek. Ogrzewać wodę, zasilać oświetlenie posesji wykorzystując jedynie to co jest zawsze czyli energię słoneczną...to jest dobre! Widziałam zdjęcia pewnego osiedla gdzieś w Polsce- dachy wieżowców pokryte płaszczyznami paneli słonecznych. To dobry sposób na oświetlenie podwórek, klatek schodowych. Czy służy do podgrzewania wody? Trudno powiedzieć. Ale osiedla, te posępne blokowiska z lat 70. oświetlone nocą, już tak nie straszą. Mogą być przyjazne i miłe. Doceniane szczególnie w smutne i pochmurne noce. A i małe domki, z ciepłą wodą w środku. I ciepłym światłem w ogrodzie. Moje marzenie.


Prąd stały aby był użyteczni i

Do czego służy i czym jest fotowoltaika? Jak działa i z czego jest zbudowana. Pytania ustawiają się w ogonek niesfornych i często niesprecyzowanych do końca myśli. Jednak dążenie do poznania powoduje, że chcemy poznać zasadę i dociec sedna sprawy.

Słowo fotowoltaiczny składa się z dwóch członów. Pierwszy oznacza po grecku światło, a drugi jest określeniem jednostki napięcia prądu elektrycznego.
Są to zatem urządzenia, inaczej nazywają się panele słoneczne, do przechwytywania energii słońca i zamianie jej w prąd elektryczny. Proces zachodzi w układach czułych na energię słoneczną. Fotony światła wprawiają w ruch wybite z orbit elektrony, a różnica potencjałów wywołuje ruch i pogania te drobinki materii.
W XIX wieku pewien uczony odkrył, że padające na matryce promienie słoneczne wzbudzają prąd stały. Nazwał to efektem fotowoltaicznym. Prąd stały, aby był użyteczni i mógł trafić do sieci trzeba poddać konwersji. Przemiana następuje w tak zwanym falowniku. Wykres funkcji prądu zmienia się z liniowej w sinusoidę, która przecina oś układu.

Część prądu produkowanego dzięki panelom słonecznym może być wykorzystana do zasilania oświetlenia domu lub do pracy wszystkich urządzeń działających dzięki elektryczności. Natomiast nadwyżki przesyłane są do sieci ogólnodostępnej, gdzie są przesyłane do poszczególnych odbiorców.

Połączenie paneli z gospodarstwa, które produkuje prąd ze słońca z siecią energetyczna, pozwala wykorzystywać prąd wytworzony latem, w miesiącach, kiedy zapotrzebowanie jest większe, a produkcja z racji pory roku mniejsza.


Z biegiem lat rośnie świadomość społeczeństwa

Z biegiem lat rośnie świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczenia środowiska i stale wzrastającego ocieplenia klimatu.
W związku z tym, społeczeństwo poszukuje coraz więcej ekologicznych zamienników w różnych dziedzinach życia.
Wiele osób rezygnuje z używania plastikowych akcesoriów na rzecz produktów wytworzonych z naturalnych materiałów, na przykład pochodzących z recyklingu. Takie odpady na późniejszym etapie dużo szybciej się rozkładają i nie mają negatywnego wpływu na środowisko.
Często można spotkać się w sklepach z ekologicznymi zamiennikami wielu podstawowych produktów, są to na przykład bambusowe szczoteczki do zębów, torby papierowe, bambusowe patyczki do uszu, ekologiczne kosmetyki, szklane butelki na wodę, szklane słomki bądź torby na zakupy wykonane z ekologicznych tkanin, które nadają się do wielokrotnego użytku.
Coraz popularniejsze stają się także panele słoneczne. Pozwalają one wytwarzać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Takie rozwiązanie jest bardzo ekologiczne i ekonomiczne.
Taka forma ogrzewania ma także pozytywny wpływ na zdrowie, gdyż nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na samopoczucie.
Fotowoltaika znajduje zastosowanie zarówno w budynkach rodzinnych, przedsiębiorstwach, szkołach i placówkach publicznych. Wielkość paneli należy oczywiście odpowiednio dostosować.
Wszelkie elementy konieczne do instalacji to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Do podłączenia warto zatrudnić specjalistę, który posiada spore doświadczenie w tej dziedzinie.